מגמות בשוק הנדל"ן המניב

אחד מענפי הנדל"ן הפופולריים ביותר, הן בישראל והן מחוצה לה, הוא ענף הנדל"ן המניב. היכולת לקנות נכס, להשכירו לאחרים וליהנות מתשואה קבועה היא משאת נפשם של רבים – וזו הסיבה שיותר ויותר משקיעים בוחרים להשקיע את כספם באפיק השקעה זה.

שוק הנדל"ן המניב כולל בתוכו מגוון רחב של סוגי נכסים, ועל כן כדי להבין את המשמעות הכרוכה בכניסה לתחום זה מומלץ להכיר את המגמות האחרונות ואת השפעתן הפוטנציאלית על ציבור המשקיעים:

  • שיא במחירי הנדל"ן – שנת 2018, שהסתיימה זה עתה, מתאפיינת במחירי שיא של שוק הנדל"ן. אם לפני כעשור (בימים שלאחר המשבר הכלכלי של 2008) ניתן היה למצוא נכסים איכותיים במחירים נמוכים - מה שאפשר למשקיעים מן היישוב להיכנס בקלות יחסית לזירה הזו - הרי שהעלייה המתמדת במחירי הנדל"ן בכלל והנדל"ן המניב בפרט צמצמה מעט את כמות המשקיעים והפכה את הערוץ הזה למתאים בעיקר לבעלי הון עצמי ולמשקיעים מוסדיים.

  • התמתנות התשואה הפוטנציאלית – מגמה נוספת, אשר נובעת בחלקה מעליית מחירי הנדל"ן שהוזכרה לעיל, היא התמתנות שיעורי התשואה. אמנם שוק הנדל"ן המניב מציע על פי רוב שיעורי תשואה גבוהים יותר מאלו המתקבלים בענפי נדל"ן אחרים – אך יחד עם זאת, כבר לא מדובר בשיעורי התשואה שהמשקיעים הורגלו להם בעבר.

  • צמיחה במסחר המקוון – על טירוף הקניות באינטרנט כבר נכתב רבות: יותר ויותר ישראלים בוחרים להישאר בפיג'מה ולקנות את כל הנחוץ להם באחד מאתרי המסחר האלקטרוני הקיימים כיום. כתוצאה מכך, שטחי מסחר באזורים שהיו מבוקשים בעבר אינם מושכרים עוד לשוק הקמעונאי, כי אם לשוק העבודה והמשרדים. גם הרשתות הגדולות משנות לאט-לאט את התפיסה שלהן - ומצמצמות את השטחים שברשותן כדי להפחית את העלויות השוטפות.

  • צמיחת השוק הלוגיסטי – מגמה שהחלה בשנת 2018 וצפויה להמשיך גם במהלך השנה הנוכחית היא הצמיחה בביקוש לשטחי נדל"ן המיועדים לשימוש לוגיסטי: מרלו"גים, מחסנים וכיו"ב. בשונה מסוגי נדל"ן מניב אחרים, עיקר הביקוש לנדל"ן הלוגיסטי הוא דווקא בפריפריה - בצפון ובדרום - ולא באזורים אטרקטיביים (אך יקרים יחסית) במרכז הארץ. ככל שהביקוש אכן ימשיך לעלות, השקעה בנדל"ן מניב שכזה – גם באזורי הפריפריה - צפויה להניב שיעורי תשואה גבוהים יחסית.


ועם המבט קדימה: בשנים הקרובות עוד צפויים לנו שינויים רבים, ואלו ישפיעו על שוק הנדל"ן בכלל והנדל"ן המניב בפרט. סלילת כבישים חדשים, שיפור מערכת הרכבות, כניסתם העתידית של רכבים אוטונומיים, ואף שינויים בשוק העבודה העתידי (כגון – מעבר עובדים לשיטת 'עבודה מהבית') – כל אלו יובילו לצמיחתם של אזורי הפריפריה, גם כאלו שבעבר נחשבו רחוקים ומנותקים, ולעלייה ברצון המשקיעים להשקיע בנכסים המצויים בהם.